Weterynarz dermatolog

Lipiec 12, 2019

Weterynarz dermatolog

Z roku na rok opieka medyczna dla zwierząt coraz bardziej się rozwija. Pojawiają się nowe, wcześniej nieznane lub rzadkie specjalizacje. Jedną z dziedzin, w której zauważalny jest znaczny rozwój, jest dermatologia weterynaryjna.

Dermatolodzy dla zwierząt są odpowiedzialni za diagnozowanie i leczenie wielu chorób i zaburzeń skóry zwierząt. Często, oprócz praktyki weterynaryjnej, prowadzą wykłady akademickie dla studentów weterynarii, prowadzą i publikują różnego rodzaju badania naukowe, opracowują produkty lecznicze dla zwierząt i często udzielają specjalistycznych konsultacji weterynarzom o specjalizacji ogólnej.

Weterynarz dermatolog –- zakres obowiązków

Obowiązki dermatologów weterynaryjnych zatrudnionych na uczelniach mogą obejmować prowadzenie wykładów, nadzorowanie prac laboratoryjnych, nadzorowanie badań studenckich oraz konsultacje ze studentami.

Z kolei weterynarz dermatolog zatrudniony w lecznicy dla zwierząt, najczęściej świadczy specjalistyczne usługi weterynaryjne, m.in.:

  • dokonuje oceny ogólnej stanu zdrowia zwierzęcia przed leczeniem
  • wykonuje testy i procedury diagnostyczne, m.in. badania stanu skóry, czy biopsje
  • nadzoruje pracę techników weterynarii lub innego personelu pomocniczego
  • dokonuje interpretacji wyników badań i decyduje o dalszym przebiegu leczenia
  • przeprowadza operacje
  • prowadzi szczegółową dokumentację weterynaryjną leczonych zwierząt

Dermatolodzy weterynaryjni zajmują się także  leczeniem takich dolegliwości, jak wypadanie sierści, infekcje pasożytnicze, nowotwory oraz wielu innych chorób skóry, paznokci i uszu zwierząt.

Czytaj więcej na http://vet-point.waw.pl/

  • 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *